KOLEJNÍ ČASOPISY
Stačí několik obratů obracečem a všechno kolem tebe se najednou změní. Stojíš ve Velké síni, ale skoro tu místnost nepoznáš. Však od školního roku Zima 2006 uplynulo již hodně vody. Chvíli se snažíš pochopit, co se to vlastně děje. Síň je plná studentů všech kolejí a všichni jen mlčky sedí u stolků. I když se na první pohled zdá, že je všude klid, cítíš ve vzduchu napětí. Někteří studenti píšou, jiní listují… v čem to vlastně listují?
Náhle spatříš známou tvář – není tohle snad Eimer Watton? Ano, vypadá mladší, ale není pochyb, je to ona. A na klíně má… samozřejmě, Corvina! Sleduješ, jak si Eimi listuje havraspárským časopisem a začínáš si všímat okolí. Všichni mají kolem sebe jednotlivé výtisky časopisů. Přisedneš si k Eimer, o tomhle musíš něco zjistit.
„Ahoj. Copak se to tady děje?“ zeptáš se. Eimer se na tebe podívá prazvláštním pohledem a pak se její obličej rozjasní.
„Ty jsi asi právě vylezla z mrazáku, viď? No, za několik hodin bude vyhlášení soutěže o nejlepší kolejní časopis. To víš, velké pozdvižení. Každý chce vyhrát. Tedy, každý kromě nebelvírských. Představ si, že nevydali jediné číslo! Sice se o něco pokoušeli, slyšela jsem zvěsti, že se má časopis jmenovat Lví srdce, ale nikdo ho nikdy neviděl,“ zašeptá spiklenecky a protočí oči.
„Vážně? A co ostatní, jak to vypadá?“
„Soutěž měla čtyři kola. V každém mohl časopis získat určitý počet kostek za vzhled a za články. Doteď jsme to zvládali dobře, máme 1130 kostek, to znamená, že jsme sice třetí, po Zmijozelu s 1158 kostkami a Mrzíku s 1356, ale rozdíl není moc velký. Lucass – náš hlavní koordinátor – se vážně činí, peskuje všechny od rána do večera, cítím se jako domácí skřítek!“ Eimer by chtěla ještě něco dodat, když tu najednou k profesorskému stolu předstoupí madam te Tiba (v duchu zajásáš, další známá tvář!) a Velkou síní se rozhostí ticho.
„Milí študenti. Už za niekoľko okamihov sa dozviete výsledky veľkej súťaže o najlepší kolejní časopis. Myslím, že budete veľmi prekvapení, pretože kvoli vysokej kvalite vami predkladaných plátkov sa porota rozhodla, že udelí cien hňed niekoľko.“ Se zatajeným dechem sleduješ dění, tohle se vážně nezažije každý den.
„Cenu Filipa Krasopisce za najkrajší časopis získa…Žlutý Trimeles!“ U mrzimorského stolu vypukne jásot, ale profesorka te Tiba žluté s úsměvem na rtech utiší.
„Áno, tiež mám radosť, ale čas na oslavy ešte len príde, bude toho viac, takže nebudeme zdržovať. Cenu Tuninga Bystrohlavého za najvytunenejší časopis získava Corvinus Declaratio.
Cenu Frederiky Všetečné za časopis obsahujúci najzaujímavejšiu rubriku – konkrétne rubriky Pranostiky a Toulky hradem – si zaslúži Corvinus Declaratio.
Cena Polykarpy Utříděné za časopis s najvyšším počtom rubrík pripadá za 18 rubrik časopisu Žlutý Trimeles.
Ceny Manuskripta Rozepsaného za najvyšší počet článkov – celých 145 – a Novicie Rozepsané za najvyšší počet originálnych článkov – tých, ktoré neboli použité ako DÚ alebo do súťaže – získava Hadí Král.
Cenu Plebekuly Mnohopočetné za časopis s najväčším počtom prispievajúcich autorov dostáva za 23 redaktorov Žlutý Trimeles.
A na záver, špeciálna cena čitateľov putuje do redakcie Corvina Declaratio.
A ako to teda celé dopadlo? Za každú pridelenú cenu získava časopis 100 bodov, ktoré sa pričítajú k základným 600 za účasť v súťaži. A to teda znamená, že na prvom mieste se umiestnily časopisy Corvinus Declaratio a Žlutý Trimeles s 900 bodami a na druhom mieste ich s 800 body hrdo následuje Hadí Král. Všetkým vám gratulujem, urobili ste obrovský kus práce!“ Velká síň se okamžitě naplní jásotem a potleskem studentů. Eimer se ti vrhne kolem krku a s pláčem ti sděluje, že tohle je snad nejlepší okamžik v jejím životě.
S úsměvem se vymaníš z jejího objetí a vytratíš se někam, kde nebude tolik lidí. Jsi rád, že jsi tohle mohl prožít, ale už je čas se vrátit. A tak párkrát otočíš obracečem a rozplyneš se ve víru času…